Давайте розберемося, що таке CHMOD права на файли, як з ними працювати і як розбиратися з атрибутами файлів CHMOD.

При установці різних скриптів або движків сайтів користувачі стикаються з таким поняттям як встановлення прав доступу на файли CHMOD.

Як правило, за замовчуванням майже на всіх хостингах, на новостворені каталоги вже стоять права 750 і цього зазвичай вистачає для нормальної роботи скриптів, але в житті все буває і не єдиним Вордпресом ми живемо.

Наприклад, при установці того ж магазину ОрдерМастер 2 потрібно прописувати права для окремих каталогів і файлів. Ну встановивши потрібні права, ми ризикуємо працездатністю скрипту і помилки полізуть як милі!

Що таке CHMOD права і як їх змінювати, спробую пояснити в цій статті.

CHMOD права. Загальні концепції.

Права доступу CHMOD – це атрибути файлу або папки, які вказують серверу, хто і що може робити з відповідним файлом                     або папкою. Більшість серверів працює на базі Unix-систем, тому розглянемо встановлення прав доступу для них.

У системах Unix усі користувачі поділяються на три групи:

owner” (власник файлу),

group” (член тієї ж групи, до якої належить власник файлу)

«public» (всі інші).

Тепер розберемо, як усе працює. Постараємося не лізти в нетрі і показати все на пальцях!

Увага, якщо Ви не збираєтеся стати програмістом і Вам просто потрібно встановити скрипт і Ви хочете знати як керувати                       правами доступу до файлів, то пропустіть цей розділ і переходьте до розділу Як встановлювати права CHMOD.

Найспритнішим читати далі!

Коли ви з’єднуєтеся з сервером, він визначає, до якої групи ви належите.

Наприклад, підключаючись до сервера FTP, ви входите під своїм ім’ям користувача, відповідно сервер відносить вас до групи «owner». Інші користувачі, підключаючись FTP, будуть віднесені до групи «group», а коли людина потрапляє до вас на сайт через свій браузер, то потрапляє до групи «public».

Після визначення групи користувач отримує права на дії з об’єктами. У Unix є лише три основні права дії над файлом – читати файл або переглядати каталог (Read); змінювати файл чи папку, записувати до неї чи видаляти (Write); запускати файл (eXecute).

Виходячи з цього, в оборот були введені символи r, w та x, що означають, відповідно, read, write та execute. Щоб розподілити права груп (owner, group, public), використовуються цифрові позначення: 4 = read (право читання) 2 = write (право запис) 1 = execute (право виконання)

Перша цифра в позначенні встановлює права для групи owner, друга для групи group і третя для public.

Простим додаванням цифр можна домогтися встановлення прав на сукупність дій. Наприклад, 3 (2+1) дозволяє запис та виконання файлу (каталогу); 5 (4+1) дозволяє читання та виконання; 6 (4+2) дозволяє читання та запис; 7 (4+2+1) встановлює право читання, запису та виконання. Тобто. всього сім можливих варіантів: 7 = read, write & execute 6 = read & write 5 = read & execute 4 = read 3 = write & execute 2 = write 1 = execute

<style box background>Режим CHMOD може позначатися в абсолютному (цифровому) або символьному форматі.

Наприклад: 755 – цифровий формат. У символьному форматі він виглядатиме як “rwxrxrx“. Запис “rwxrxrx” можна розбити на три частини (відповідно до груп): “rwx” (read, write & execute), “rx” (read & execute) і “rx” (read & execute). Зрозуміло, що у цифровому форматі буде «777», то символьному – «rwxrwxrwx». Далі розглядатимемо лише цифровий формат CHMOD.</style>

Як встановлювати права CHMOD.

Розберемо як встановлювати права CHMOD та які інструменти для цього використовувати. Спочатку подивимося як це робиться в найпопулярнішому файл-менеджері FileZilla

Щоб змінити права CHMOD будь-якого файлу необхідно клацнути по ньому правою кнопкою мишки і призначити їх у вікні.
Установка CHMOD в FileZilla

chmod права 1

Установка CHMOD в TotalCommander

Деякі для роботи використовують старий добрий TotalCommander. Загалом робота не особливо відрізняється.

1. З’єднуємось із сервером через FTP

2. Відзначаємо потрібний файл чи папку

3. Клацаємо в панелі поле Файли і вибираємо-Змінити атрибути

chmod права 2

У вікні призначаємо потрібні нам права CHMOD

chmod права 3

З практики роботи можу написати що повні права на файли-це 666 на каталоги-777 призначають у поодиноких випадках.

Це потрібно наприклад для каталогів, які створюються бекаппи-резервні копії сайтів або баз даних або підвантажують власні зображення, файли.

У будь-якому випадку автор скрипту Вам в інструкції з встановлення обов’язково вкаже, де і які права потрібно ставити.

Удачі та гарного продовження дня!

Інтеграція сайту з Telegram Закрити

CHMOD права. Атрибути файлів CHMODНа даний момент основний спосіб сповіщення про замовлення клієнта чи консультації йде на email адміністратора сайту. Погодьтеся це не зовсім зручно. Детальніше

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *